Von der Leyen fokozatosan kiépíti globális hálózatát Trump ellen, szorosabbra fűzve a nemzetközi kapcsolatokat.

India és az Európai Unió felgyorsítja a szabadkereskedelmi megállapodásról folytatott tárgyalásokat, miután Ursula von der Leyen és Narendra Modi közösen megállapodtak abban, hogy még az idén szeretnék véglegesíteni a megállapodást. Az EU, amely az Egyesült Államok vámfenyegetései miatt próbálja gazdasági kapcsolatait diverzifikálni, India pedig saját piacának védelme érdekében szigorú tárgyalási taktikát alkalmaz. Brüsszel már sikeresen megkötött kereskedelmi megállapodásokat Latin-Amerikával és Malajziával, ezáltal próbálva kikerülni Trump globális vámfenyegetéseit.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, bejelentette, hogy India és az Európai Unió célja, hogy még az idén megvalósítsanak egy átfogó szabadkereskedelmi egyezményt. Ezt a Financial Times számolt be.

Az uniós küldöttség csütörtökön New Delhibe látogatott, hogy szorosabbra fűzze a két fél gazdasági és politikai kapcsolatát, kiemelt figyelmet szentelve a védelmi és biztonsági együttműködés megerősítésére.

A modern biztonsági kihívások kezelése érdekében elengedhetetlen, hogy átfogó megközelítést alkalmazzunk, amely magában foglalja a terrorellenes intézkedéseket, a kibervédelem erősítését és a kritikus infrastruktúrák védelmét. A terrorizmus elleni harc során nemcsak a fizikai fenyegetésekre kell reagálnunk, hanem a radikalizáció megelőzésére és a közösségek támogatására is szükség van. A kibervédelem terén folyamatosan fejlődő technológiák és stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a digitális térben rejlő veszélyek, például a hackertámadások és az adatlopások megelőzésére. Ezen túlmenően, a kritikus infrastruktúrák, mint például az energiaellátás, a közlekedés és a kommunikációs rendszerek védelme különösen fontos, hiszen ezek működése alapvetően befolyásolja a társadalom mindennapi életét. A három terület integrált kezelése nemcsak a biztonságunkat növeli, hanem hozzájárul a stabil és ellenálló társadalom kialakításához is.

A tárgyalások dinamikáját Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetései is felerősítik, hiszen Trump nemcsak az Európai Unióval, hanem Indiával szemben is éles gazdasági nyilatkozatokat tett. Az Egyesült Államok korábbi vezetője Indiát "vámkirálynak" titulálta, miközben 25%-os vámok bevezetését helyezte kilátásba az EU-ból érkező importtermékekre.

Brüsszel ennek hatására igyekszik gyorsítani több régióval, így Indiával, Dél-Amerikával és Délkelet-Ázsiával folytatott kereskedelmi tárgyalásait.

India és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi tárgyalások 2007-ben indultak el, ám 2013-ra a folyamat megrekedt. Az egyeztetések 2022-ben újjáéledtek, azonban a felek között továbbra is komoly eltérések mutatkoznak a piacnyitás, az európai autók és szeszes italok indiai piacra történő bejutása, valamint a környezetvédelmi és munkajogi szabályozások terén. Narendra Modi kormánya korábban más nemzetközi partnerekkel, például az Egyesült Királysággal és az Európai Szabadkereskedelmi Társulással (EFTA) is kemény tárgyalási stratégiát alkalmazott.

Brüsszel eltökélten törekszik a sikerre, hiszen Ursula von der Leyen egy ambiciózus megállapodás kidolgozását tűzte ki célul, amely kereskedelmi szempontból is jelentős előrelépést jelenthet. Ez a megállapodás nem csupán a vámok kérdésére fókuszál, hanem a nem vámjellegű akadályokkal is foglalkozik. Miközben India és az Egyesült Államok saját kétoldalú tárgyalásaikat folytatják, az EU számára az indiai piac egyre inkább fontos szereplővé válik a globális kereskedelmi tájban bekövetkező változások miatt. E folyamat része az is, hogy az unió fokozatosan elkezdi leválasztani ellátási láncait Kínáról.

Related posts